Hepatoloogia

Heategevusklassi tund. Klassitund "heategevus ja korruptsioon". V. Kaasaegsed Timurid

Heategevusklassi tund.  Klassi tund

Timakova Galina Vasilievna
MBOU Keskkool nr 118, Samara
Algkooli õpetaja

Klassi tundõpilaste jaoks algkool
Heategevuse õppetund.
Eesmärgid:
1. Andke esialgne ettekujutus heategevuse ja patronaaži ideedest.
2. Laiendage mõisteid "headus", "heategevus", "filantroopia".
3. Tutvustage kuulsate filantroopide ja kunstimetseenide tegevust.
4. Äratada lastes soovi osutada abivajajatele kõikvõimalikku abi.
Kabineti varustus:
1. plakat kummeli kroonlehtede kujutisega, kus igale kroonlehele on trükitud väide headuse kohta;
2. filantroopide ja kunstide patroonide portreed;
3. vanasõnad;
4. eraldi kaardid erinevate omadustega inimestega
Tundide ajal:
1. Organisatsioonimoment. Teema sõnum.
Poisid, täna on meil ebatavaline õppetund ja mida selles õppetükis arutatakse, saame nüüd vihje abil teada.
Õpilane loeb luuletust
Tubli oled!
Hästi – see olen mina!
Hea on kogu meie Maa!
Hea on puhkus peres,
Hea on oja laul kevadel,
Hea on rõõmu ja naeru meri,
Hea on sama imeline kui suvi!
Kui ema ja isa on läheduses – tere tulemast!
Ja inimesed kõnnivad naeratades metroos,
No üldiselt on headus midagi sellist
Mida ma kohati seletada ei oska!

-Kas sa arvasid, millest me oma tunnis räägime?
- Poisid, täna õpime klassis, mis on heategevus, proovime mõista, mis on heategevuse tähendus ja mis on heategevuse eesmärgid.
2. Põhiosa.
- Kui paljud teist teavad, mis on heategevus? (laste vastused)
- Kes on olnud ja tegeleb heategevusega? (laste vastused)
- Ja vapustavad metsaelanikud aitavad meil selle välja mõelda.
Muinasjutu dramatiseering
Jänku kõnnib läbi metsa ning tema poole kõnnivad Siil, Rebane ja Väike Karu, kes räägivad millestki rõõmsalt.
Bunny on üllatunud: "Huvitav, mis juhtus Baba Yagaga? Kohtasin teda lagendikul, ta käpad värisesid, noh, kõik, ma arvan, oli kadunud! Ja ta andis mulle porgandi ja silitas mu pead. Imed!"
Loomad naeravad ja vaatavad üksteisele otsa.
Väike Karu - mängisime metsaservas silti, järsku kostis tramm-tara-ram, müra, mürin, Baba Yaga korjas marju ja seeni ning komistas tõrksa otsa. Kõik kukkus korvist välja.
Siil – Baba Yaga ei saa kõike uuesti kokku panna, ta on väsinud ja tema luud valutavad, raske on kummarduda. Mul on temast kahju, nii et kogusin kõik marjad ja seened korvi tagasi.
Väike karu - ja kandsin korvi onni kanajalgadel.
Väike rebane - ja ma pühkisin onnis kõik sabaga ja seadsin asjad korda. Nii et Baba Yaga on muutunud lahkemaks.
-Aitäh kunstnikele muinasjutu eest. Poisid, kuidas saate öelda, mida loomad Baba Yaga heaks tegid (loomad tegid heateo)
- Kas keegi teist on teinud häid tegusid? (laste vastused)
- Mida head sa tegid ja kelle heaks? (laste vastused)

Niisiis, võtame kokku, mis on lahkus?
Lahkus on vastutulelikkus, emotsionaalne suhtumine inimestesse, soov teistele head teha.
- Kas on võimalik sundida inimest olema lahke?
- Kas on võimalik mõneks ajaks lahkeks saada? Mõtiskleda.

- Poisid, loeme tahvlile kirjutatud vanasõnu ja ütlusi ning selgitame nende tähendust.
Ärge kiidelge hõbedaga, vaid kiidelge heade asjadega.
Head surevad, aga nende teod jäävad ellu.
See on halb sellele, kes pole kellelegi head teinud.
Head teod tasutakse heaga.
Neile, kes armastavad häid tegusid, on elu magus.
Siinkohal tahaksin meenutada rahvatarkust: "Kõige hullem, kui teil on võimalus, on see, et te ei taha teha head kellelegi, kes seda vajab."
- Vanasti nimetati häid tegusid "headeks", sellest ka uus sõna "heategevus"
Heategevus on tegevused ja teod, mis on suunatud avalikule kasule, niisama.
- Poisid, mõelge ja öelge mulle, kuidas võite nimetada inimest, kes teeb häid tegusid ja tegeleb heategevusliku tegevusega (filantroop).
-Kes võib olla heategija? (üks inimene, vanemad, klass, ettevõte, tehas jne)
Õpetaja lugu
Heategevusliku tegevusega võib tegeleda nii üks inimene kui ka suurettevõte. Reeglina väljendub suurettevõtete abi raha eraldamises lasteasutuste renoveerimiseks, koolide arvutiklasside ostmiseks, lastekodude mänguasjade ja riiete ostmiseks, laste loovrühmade arendamiseks ja spordisektsioonid. Väga sageli korraldavad artistid suuri kontserte ja etendusi ning kogu piletite eest kogutud raha kantakse üle lastekodudele, hooldekodudele, puuetega inimeste internaatkoolidele, see tähendab, et nad aitavad tasuta kõige kaitsetumaid inimesi.
Heategevus võib olla suunatud kultuurimälestiste kaitsele ja keskkonna kaitsmisele. Mõned inimesed annavad raha teadusuuringuteks, annetavad raamatuid, maale ja antiikesemeid raamatukogudele, kunstigaleriidele, koduloomuuseumidele ja kunstimuuseumidele.
Selliseid rikkaid inimesi, kes innustavad teaduse, kunsti arengut ning viivad läbi mis tahes heategusid ja ettevõtmisi, kutsutakse PASTERIteks.

- See sõna on Rooma tegelase Gaius Cilnius Maecenase perekonnanimi, kes elas 1. sajandil eKr, kunstifänn ja poeetide patroon.
(Fotode demonstratsioon koos selgitustega)
Toodud on näiteid veel mõnest filantroopist ja kunsti patroonist (koos portreede demonstratsiooniga)
Pavel Mihhailovitš Tretjakov
Sündis pärilikku kaupmehe perekonda. Armastus kunsti vastu tegi temast kirgliku vene kunstnike maalide koguja. Algul asus kollektsioon Pavel Mihhailovitši elutubades, seejärel lisati majja galerii, mille külastamine sai tasuta. 1892. aastal kinkis Tretjakov oma kuulsa galerii Moskvale. Tänaseni on see ülemaailmse tähtsusega muuseum.
Agnes Gonxha Bojaxhiu, keda maailm tunneb Ema Teresana
Sellest naisest sai eeskuju armastusest ja ligimese eest hoolitsemisest. Juba tüdrukuna teadis ta kindlalt, et tema teenimine Jumalale on seotud vaeste teenimisega. Aidates haigeid ja surevaid vaeseid, ümbritses ta neid armastuse, hoolitsuse ja trööstiga. Ta korraldas esimese kliiniku AIDS-iga nakatunud inimestele ja lõi Harlemis patsientidele varjupaigad. Aastal 1779, olles saanud Nobeli rahupreemia, investeeris ta selle täielikult oma missiooni.
Bill Gates
See mees lõi oma ettevõtte ja kogus tohutu varanduse ilma välise rahalise abita. Iga päev tegeleb enamik planeedi elanikest tema töö tulemustega. Kõige konservatiivsemate hinnangute kohaselt annab ta umbes poole oma hiiglaslikust sissetulekust heategevusprojektidele.
Ajakiri Time hindab, et tema koos abikaasa Melissaga asutatud heategevusorganisatsioon on päästnud vaestes riikides umbes 700 000 elu, sealhulgas investeerides vaktsineerimisprogrammidesse. Samuti annetas ta arvuteid ja pakkus tasuta internetiühendust 11 000 raamatukogule ning toetas edukalt ajaloo suurimat haridusfondi.
- Mis neid inimesi ühendab? Kõik nad tegelesid heategevusega ehk aitasid kõiki ravivajajaid ja aitasid ka orbusid, kellel polnud vanemaid.
- Nagu näete, on inimesed heategevusega tegelenud pikka aega, kuid meie ajal jätkavad kuulsad inimesed Venemaal abivajajatele materiaalset abi.

Nii oli NSV Liidu esimese presidendi Raisa Maksimovna Gorbatšova abikaasa rahvusvahelise ühenduse “Maailma hematoloogid lastele lastele” esimees ja patroneeris isiklikult Kesklaste Lasteametit. kliiniline haigla Moskvas. Aitas lapsi verehaigustega.
Silmapaistev vene muusik Mstislav Rostropovitš on tuntud oma heategevusliku tegevuse poolest - heategevusfondi president, mis abistab lapsi. raviasutused Venemaa Föderatsioon.
Laulja Anita Tsoi on aastaid järjest ellu viinud programme, mis aitavad raskes elusituatsioonis ja puuetega lapsi.
- Vaatame mõningaid näiteid, kui filantroopide abi päästis inimeste elusid.
Volina Katya. 5-kuuselt diagnoositi sapijuha obstruktsioon. Ainus lahendus on doonori maksasiirdamine. Kogu maailm kogus operatsiooniks raha nii palju kui suutis.
Koguti 50 tuhat eurot. Nüüd on operatsioon läbi, Katya paraneb.
Nastja Gontarovskaja. Kui ta oli 15-aastane, pandi talle kohutav diagnoos - pahaloomuline kasvaja pehmete kudede sarkoom. Raha on vaja välismaal ravimiseks ja operatsioonideks. Koguti 65 tuhat eurot. Ta sai toetuskirju üle kogu riigi ja pärast luuüdi siirdamise operatsiooni tekkis lootus. Nüüd saab kõik korda.
- Poisid, öelge mulle, kas kellestki võib saada filantroop? (laste vastused)
Metoodilised kommentaarid.
Pöörake tähelepanu tahvlile kirjutatud inimeste omadustele. Arutage ja eemaldage need omadused, mida filantroopidel ei saa olla.
HALASTUS ISEKAS LAISUS
KADESTAGE ÕIGUSLIKU ÜLEMIST
SIIRUS LAHKUS ARMAS
AHNUS
Pärast ülesande täitmist peab õpetaja viima lastes arusaamisele vajadusest arendada endas filantroopile omaseid omadusi.
Heategevus peegeldub isegi vene rahvajuttudes. Mäletate muinasjuttu “Haned ja luiged”, milliseid heategusid tegi selle muinasjutu kangelanna isiklikest probleemidest hoolimata? (arutelu: aitasin õunapuul õunad maha visata, võtsin pirukad ahjust välja, eemaldasin kivid, mis jõge takistasid)
"Kana Ryaba" (lohutas nutvaid vanu inimesi ja munes kuldmuna)
- Poisid, kas teie ja mina saame pakkuda mingit heategevuslikku abi? Kellele? Milline? (Näiteks: lasteaed. Koguge raamatuid, andke lastele mänguasju, aidake mänguväljakul lund koristada, pühkige radu, näidake lastele sketši lasteaed, tehke ja riputage lindude söögimaju...)
- Ja kõige tähtsam on see, et peame meeles pidama, et heategevus on pidev abi, mitte üks kord tuju järgi abistamine.
Igaühes teist on killuke lahkust, nagu väike päike.
Lahke inimene on see, kes armastab inimesi, aitab neid ja sellise inimesega tunned end igal pool mugavalt. Hea inimene armastab loodust. Lahke inimese armastus ja tema abi soojendab nagu õrn kevadpäike.
Ärge seiske ükskõikselt kõrval
Kui keegi on hädas.
Peate kiirustama appi
Iga minut alati.
Ja kui keegi aitab
Sinu lahkus ja naeratus,
Kas olete õnnelik, et päeva ei elatud asjata?
Et sa pole aastaid asjata elanud!
3. Õpilaste refleksioon
- Mida uut te tunnis õppisite?
- Milliste uute kontseptsioonidega tutvusite?
- Kes on patroonid, mis on heategevus?
- Milliseid järeldusi tegite tunnis kuuldu ja nähtu põhjal?
- Niisiis, me kuulutame välja operatsiooni "Raamatunädal". Pidage kodus vanematega nõu, milliseid raamatuid võiksite lasteaiale kinkida.
- Ja ma tahan soovida, et te ei sulgeks oma hinge headele tegudele ja oleksite alati valmis rasketel aegadel aitama kõiki, kes seda vajavad. Aga abi peaks olema märkamatu, ennastsalgav. Kui teete head tegu, ei tohiks te karjuda, kui üllas te olete. Tõeline aadel on vaikne, ta jääb varju. Olge lahke ja headus tuleb teie juurde tagasi.

- Kiirustage häid tegusid tegema, poisid. Ja olgu sinu kaaslaseks heateos laul “Käime headuse teed”, sõnad. Yu Entina, muusika. M. Minkova.
Lapsed laulu esitamas

Valla eelarveline õppeasutus
„Keskkool nr 12

üksikute ainete süvaõppega"

KLASSI TUND

"Heategevus ja halastus"

Läbi 3 "B" klassis

Klassijuhataja Travkina N.V.

Stary Oskol

aasta 2013

Teema Heategevus ja halastus.

Eesmärgid:äratada huvi Vene tsivilisatsiooni vaimsete juurte vastu;

kasvatada õpilastes halastus- ja kaastunnet;

arendada õpilaste suhtlemisoskusi.

Haridusvahendid: multimeedia projektor, ketas slaididega, tahvel, stend plakatite ja joonistega, muusikaketas.

See headus

Puista üle headusega

Ela hästi

Andke headust.

    Teadmiste värskendus.

Sissejuhatus sõnavarasse ja ajaloolistesse faktidesse

Halastus- valmisolek kedagi aidata või kellelegi andestada kaastundest ja heategevusest. (S.I. Ožegovi sõnastik)

Heategevus– üksikisikute materiaalne abi osutamine vaestele halastusest. (S.I. Ožegovi sõnastik)

Patroon on jõukas teaduste ja kunstide patroon. (S.I. Ožegovi sõnastik)

Heategevusseadus võeti vastu 1995. aasta augustis. Heategevuse all mõistetakse kodanike ja juriidiliste isikute vabatahtlikku tegevust vara, sealhulgas raha, mittehuvitavaks (tasuta või soodustingimustel) üleandmiseks kodanikele või juriidilistele isikutele, omakasupüüdmatuks töö tegemiseks, teenuste osutamiseks, muu toetuse andmine.

Heategevuspäev 22. august. Halastuse ja heategevuse päev (Venemaal). Järjekordne kiriku- ja riigipüha meie riigis. Tähistatakse alates 2004. aastast. Asutatud 17. sajandil Muromi linnas elanud Püha Julia Lazarevskaja säilmete avastamise 400. aastapäeva auks. .

    Luuleleht

Pime mees laulis lapsepõlvest õpitut,

Panin käe seljakoti peale.

Ja tahtmatult vajus mu südamesse

Kas laul või hingevalu.

Taevast katavad pilved,

Tuul keerles puude kohal.

Pime mees laulis, küsides leiba,

Möödujatele leiba pakkumas...

Hieromonk Roman.

Mida sa tunned, kui oled mööduja?

Mida tunneb pime inimene, kui inimesed mööduvad ükskõikselt?

Mis on vaimne leib?

III. Enesemääramine tegevuseks

Kuidas mõistate vanasõna tähendust " Rikas pole see, kes on palju omandanud, vaid see, kes on palju ära andnud.? (Kõik klassi õpilased seisavad ringis ja vastavad küsimusele, edastades kiibi oma naabrile.)

Õpetaja pöörab tähelepanu laste kõige väärtuslikumatele ja huvitavamatele ütlustele.

IV. Esitlus.

Alati leidub kaastundlikke inimesi. Nad tunnevad teiste inimeste leina ja ebaõnne, nagu oleksid nad enda omad.

Ilma kaastundlike inimesteta suureneks ükskõiksus ja ükskõiksus ligimese suhtes. Nad näitavad oma eeskujuga halastust tegudes. Teame ajaloost, kuidas rikkad, kaastundlikud inimesed kasutasid oma raha haiglate või supiköökide, orbude kodude või kutsekoolide ehitamiseks. Ka üksildaste eakate kodusid loodi kõikjale - almusmajad. Kui kaastundlikul inimesel polnud palju rikkust, püüdis ta naabrit väikese rahasummaga aidata ( almust). Häid tegusid nimetati õnnistusteks. Seetõttu nimetatakse inimeste halastust sageli heategevuseks ja inimesi - filantroopid.

Vene filantroopide nimed – Demidovid – on tuntud kaugel väljaspool Venemaa piire. Need olid kirjaoskajad inimesed, kes tegid palju Venemaa, hariduse ja teaduse arengu heaks.

Kõik teadust armastavad ja valgustatust austavad Demidovide põlvkonnad arvasid seda alus iga riigi heaolu ja ennekõike hoolisid selle sihtasutuse tugevusest ja elujõust oma isamaal Venemaal.

Selle nimel tegid nad tõelisi vägitegusid heategevus, vägiteod, mis äratasid imetlust mitte ainult Venemaal, vaid ka Euroopas, vägiteod, millel on lõputuid tagajärgi kaasaegsetele ja kaugetele tulevastele venelaste põlvkondadele.

V. Töö rühmades.

1. Tehke kindlaks, mida igaüks järgmistest inimestest kõige rohkem vajab.

Tervis

Haige leib

Lohutus orb

Varjupaik solvunud

Meeleparanduse kerjus

Süüdlaste andestus

Tervendav mahl

2 . Mis on parem? Tõmmake iga verbipaari vastus alla

Kuula - karju

Kadedus – rõõmusta

Tüli – anna järele

Solvuda tähendab andestada

Sirutage peopesa välja – näidake rusikat

Konsool – ole vait

3 .Järjestage järgmised vaimse kasvu etapid loogilises järjestuses: head mõtted, hea nimi, head sõnad, head teod, hea mälu.

Head mõtted, head sõnad, head teod, hea nimi, hea mälu.

4 . Valige loetletud sõnade hulgast need, mis võivad rääkida halastavast inimesest:

Heasüdamlik, ükskõikne, ükskõikne, heatahtlik, südametu, helde, kaastundlik, leplik, kade, kannatlik.

5 . Valige seitse omadust, mis peaksid olema heategevusega tegeleval inimesel:

Olge sõnadele ja tegudele truu.

Austage kliente ja koostööpartnereid.

Tee heategevustööd.

Püüdke ainult rikkust koguda.

Tea, kuidas targalt riske võtta.

Töötage kasu ainult enda jaoks.

Tunne oma toodet hästi.

Suuda konkurenti petta või meelitada.

Olge terav ja ettenägelik mõistus.

Ole kiire.

VI. Dialoog õpetajaga.

Milliste tegudega saate heategevuseks annetada?

(Heategevuskontsert, heategevuslaat, heategevusmüük, kampaania “Aita kooliks valmistuda”, tuleohvritele asjade kogumine jne)

Kas olete ise kunagi heategevusega tegelenud?

(Heategevuskontsert puuetega lastele, osalemine heategevuslaadal, asjade kogumine tulekahjus kannatanutele)

Kas teie vanemad osalesid heategevuses?

Kes teab meie kooli patroone? Nende portreed on teisel korrusel auplaadil. - - Milliseid heategusid nad meie kooli heaks teevad?

Miks on vaja kaastundlikke inimesi?

VII Kokkuvõte.

Kas ootate oma heade tegude eest kiitust?

Kas olete võimeline head tegema isegi kellelegi, kes teile ei meeldi?

Kas sa mõtled kõigepealt, kas see on hea?

Kas on lihtne olla lahke inimene?

VIII. Peegeldus.

- Mida saite täna teada, mis oli teile kasulik?

Leidke vastastikuse tänusõnad klassis ühise töö eest.

X. Kodutöö.

Tänase õppetunni mälestuseks saate paberist väljalõigatud inimese käe. Sellele peopesale on kirjutatud rahvatarkuse sõnad: “ Andja käsi ei vea kunagi alt! Uurige koos oma vanematega, mis tähendus sellel tarkusel on. Mida see sõna tähendab - jääb väheks? Mõelge, kes vajab teie abi praegu ja osutage seda õigel ajal.

Üksikasjad (kirjutatud peopesal) haigete laste abistamiseks raha ülekandmiseks.

Mu hea sõber, palun

Ärge kartke teha head.

Aga ma lihtsalt palun: ära kurda.

Palun, ma vajan rohkem.

Ära oota tänulikkust

Selle eest, mida olete teinud,

Nende ootamatute rõõmude eest

Lahkusega kingitud.

Laulu “Headuse teel” esitus

Kirjandus:

    I. A. Kuzmin. Ajaloouuringud. M. 2010

    Cyrili ja Methodiuse entsüklopeedia.

4

Klassi tund

"Headuse teel"

Eesmärgid:

kujundada moraalseid omadusi, arendada lastes sõprustunnet ja vastastikust abi;

tutvustada heategevuse mõistet, näidata selle rolli ajaloos ja kaasaegne ühiskond;

avardada silmaringi, täiendada õpilaste sõnavara.
Varustus : plakat "lahkuse lill"; Ožegovi seletav sõnaraamat; Y. Entini ja M. Minkovi laulu "The Road of Kindness" salvestus, muusikakeskus.

Sündmuse käik:
Õpetaja:

Täna räägime kvaliteedist, ilma milleta ei saa inimest nimetada inimeseks.

See on tõsine sõna
Peaasi, kõige tähtsam,
Mida see tähendab
Väga vajalik kõigile.

See sisaldab hoolt ja kiindumust,
Soojus ja armastus.
Temas peitub püüdlus
Tule appi

Uuesti ja uuesti.

See on kvaliteet
Elab paljude südames
Ja teiste valudest
Ei lase unustada.

Ja see on tähtsam
Kui näo ilu.
Kas oskate arvata, mis see on?
Headuse südamed!

Mis kvaliteedist me räägime? Jah, täna räägime lahkusest.

Lahkus... Lahkus... Mis see on? Vaatame Ožegovi seletavat sõnaraamatut:

Hea - kõik positiivne, hea, kasulik.

Headus - vastutulelikkus, kaastunne, sõbralik suhtumine inimestesse, soov teistele head teha.

Seda inimlikku omadust on läbi aegade kõrgelt hinnatud ja sajandite jooksul arendatud, et muuta kõigi elu lihtsamaks, omavahel suhelda, et see suhtlus pakuks rõõmu. Siin on mõned ütlused silmapaistvate inimeste lahkuse kohta.(Õpilased loevad ette)
"Headus on hämmastav asi. See toob meid kokku nagu miski muu. Headus päästab meid üksindusest, emotsionaalsetest haavadest ja kutsumata solvangutest." (Näiteksturg V. Rozov).

"Miski ei maksa meile nii vähe ega ole nii kõrgelt hinnatud kui viisakus ja lahkus." (Miguel Cervantes)
"Headus, see on omadus, mida ma tahan omandada rohkem kui kõik teised." (Leo Tolstoi)
"Tõeline lahkus seisneb inimeste soosivas kohtlemises." (Jean Jacques Rousseau)
Pidagem meeles vanasõnu ja ütlusi lahkuse kohta.

(Õpilased nimetavad vanasõnu ja ütlusi, mille nad on eelnevalt välja valinud. Mõned vanasõnad on tahvlile kirjutatud, õpilased selgitavad nende tähendust.)

Ilma heade tegudeta pole head nime.
Elu on antud heade tegude eest.
Hea sõna ehitab maja, kuri sõna hävitab maja.
Nad ei otsi heast head.
Hea sõna on pool õnne.
See on halb sellele, kes kellelegi head ei tee.
Heategu on väärtuslikum kui rikkus.
Ilu kannavad aastad, aga lahkust ei kanna.

Millegipärast on tänapäeval piinlik olla lahke. Kas tänapäeva inimene tõesti ei vaja kaastunnet, empaatiat, tähelepanu, head tahet?

Õpilane: Kummardagem lahkust!
Elagem headust silmas pidades:
Kõik sinises ja tähistaevas ilus,
Maa on hea. Ta annab meile leiba
Elav vesi ja puud õitsevad.
Selle rahutu taeva all
Võitleme lahkuse eest!
Luuletaja A. Tšepurov

Õpetaja: Kui palju sõnu sõnast moodustatakse hea!

Plakatil on kujutatud "headuse lille", selle kroonlehtedele on kirjutatud sõnad, lapsed loevad neid ja selgitavad tähendust (auväärne, heatahtlik, kohusetundlik, heasüdamlik, heatujuline, vooruslik, heatujuline)

Milline inimene saab olla lahke?
(Hea saab olla vaid see, kes on inimeste vastu alati lahke, kes ei mõtle ainult iseendale, vaid ka teistele. Lahke inimene arvestab alati teiste inimeste huvidega.)
- Kas teie arvates on lihtne olla tõeliselt lahke? Milliseid headuse reegleid peate järgima, et olla lahke? (Armasta inimesi, keda tunned ja keda sa ei tunne, julgusta teisi looma häid suhteid, tegema head lähedastele ja sõpradele, ära kadesta, ära ole kahjulik, ära ole ebaviisakas jne.)
- Kus ja kuidas te lahkust üles näitate? Too näiteid oma elust, kui tegid teisele inimesele midagi omakasupüüdmatult, mitte tasu pärast. Millise heateo olete oma elus teinud, mis teid ja teid ümbritsevaid inimesi õnnelikuks tegi?(Laste vastused)
Üliõpilane : Teel lebas palk,
See häiris reisijaid.
Üks ütles: "Pole hea."
Ta ütles ja lihtsalt mine.
Teine vaatas, siis ohkas:
Ja siis astus üle palgi.
Kolmas rändur aga vaikis.
Ta nägi välja ühtaegu nõrk ja väike.
Ta võttis vaikselt lambanahast kasuka seljast
Ja ta lükkas palgi kõrvale.
Õpetaja: - Pole mõtet oma heade tegude pärast karjuda, sest nagu vanasõna ütleb: "Kes on tõeliselt hea, teeb head vaikides."
- Lahke inimene ei aita mitte ainult inimesi, vaid aitab kõiki enda ümber: linde, loomi, taimi. Õppida tõeliselt lahke olema on raske. Tee lahkuse poole ei ole lihtne, sellel ootavad inimest tõusud ja mõõnad, kurjus ja hea. Igal inimesel, nii suurel kui väikesel, on oma tee lahkuse poole.

Nüüd loen teile katkendeid kahest loost. Kuula tähelepanelikult.
1. Koolist naasnud õpilane nägi, kuidas vana naine, kes asetas pingile raske koti, ei saanud hinge tõmmata. Ta lähenes naisele ja pakkus oma teenuseid. Ta aitas koormat kanda, kuigi see polnud tema teel.
Järgmine kord kooli kiirustades nägi ta ristmikul vanameest, kes ei julgenud üle tänava minna. Poiss lähenes talle, võttis tal käest kinni ja viis teisele poole tänavat. Just siis, kui vanamees teda tänamas oli, polnud poissi enam tema läheduses.
2 . Kui vana naaber palus poisil poest piima osta, oli too nõus, kuid ütles, et tänab teda selle eest.
- Analüüsige neid olukordi ja öelge mulle, miks tehti häid tegusid? Mida sa teeksid, kui oleksid poisid?

Ja kus võidab hea alati kurja üle? Muidugi muinasjuttudes.Paljud kirjanikud pöörduvad oma töös headuse ja lahkuse teema poole.

Kumb on õnnelikum ja miks? Tõesta seda.

Milliseid sõnu valite päikese kirjeldamiseks? Kas saate teda lahkeks nimetada?

Ütlesite, et kui inimene on lahke ja jagab teistega heldelt, nagu päike muinasjutus, siis võidab ta sageli rohkem kui kaotab. Seetõttu on rikkad inimesed heategevusega tegelenud juba pikka aega. Vaatame uuesti sõnaraamatut.

Heategevus -halastusest vaestele materiaalse abi andmine.
Kaupmeeste tegevuse oluline ja lahutamatu osa on heategevus. Lahked annetused avalikeks vajadusteks, kultuuri ja hariduse arendamiseks, kiriku ja tervishoiu vajadusteks, orbude, puuetega inimeste, kodutute, vangide ja muude vähekindlustatud inimeste hooldamiseks – see kõik oli ühine kuluartikkel Vene kaupmehed.

Tavaline nähtus oli hoonete ehitamine ühe kaupmehe või kõigi koguduseliikmete kulul. Näiteks Kolmainu katedraali ehitus, mis kestis üle poole sajandi. Katedraali ehitamiseks ja taastamiseks annetajate nimekirjas oli enamik Tomski kaupmehi: F.S. Tolkatšov, P.V. Mihhailov, D.I.Tetskov, N.E. Filimonov, A.M. Serebrennikov, N.I. Vereshchagin ja paljud teised. Kuid isegi nende hulgas paistab Z.M silma katedraalile tehtud annetuse suuruse poolest. Tsibulski. Tema annetus oli 150 000 rubla.

Teine põhjus Tomski kaupmeeste heategevuseks oli rahvahariduse vajadus, orbude ja vaeste vanemate laste eest hoolitsemine. Kaupmehed annetasid koolidele ja kolledžitele raha, ehitusmaterjale, hooneid ja raamatuid. Haridusvajaduste suur annetaja oli I.A. Erenev. Ta ehitas Zaozerski eeslinna kaks kooli, kus tal olid nahatöökojad, ja oli nende aueestkostja ehk võttis kõik kulud enda kanda.

Kaupmees Pjotr ​​Ivanovitš Makušini tegevus, kes koos oma kaaslase kaupmees V. V.-ga avaldas suurt mõju avalikule elule ja hariduse arengule. Mihhailov avas esimese raamatupoe Siberis 19. veebruaril 1873 – Venemaal pärisorjuse kaotamise aastapäeval. Seejärel P.I. Makushin hakkas müüma mitte ainult raamatuid, vaid ka kirjatarbeid, 1880. aastal avati muusikapood ning peaaegu kõik Tomski kubermangu koolid ja gümnaasiumid said kaubandusmaja klientideks. Makušin oli seotud Sibirskaja Gazeta väljaandmisega Erinevalt Tomski kubermangu teatajast avaldas Sibirskaja Gazeta uudiseid Siberist ja Tomskist, analüütilisi, ajakirjanduslikke artikleid, esseesid, feuilletone. Mõnikord sisaldasid materjalid kriitikat Tomski võimude vastu, mis saigi põhjuseks ajalehe sulgemisele 1888. aastal. Kui ajaleht uuesti ilmuma hakati, kuid uue nime all “Siberi elu”, pakkus see Tomski elanikele huvi, aastakümneid.

Linnade parandamine ja tervishoid on veel üks heategevuslike ettevõtmiste valdkond. Era- ja riiklike vahenditega ehitati haiglaid, rajati parke ja aedu, asfalteeriti tänavaid, ehitati sildu. Tomskis on kullakaevur Ivan Dmitrijevitš Astašev tuntud oma heategevuse poolest. Alates 1844. aastast pidas ta Tomski lastekodu. Miljonäriks saanud Astašev ehitas Tomskisse ühe esimestest kivimajadest, mis on siiani Tomski maamärk (see on koduloomuuseumi hoone).

Kaupmees Evgraf Ivanovitš Korolev on tuntud selle poolest, et ta ehitas Moskva maanteele Tomskisse esimese kivist teatrihoone, aitas ka mitmete Tomski kirikute ehitamisel, avas ja pidas omal kulul lastekodu ning annetas regulaarselt raha kooliharidus. Kaupmehe heategevuslikku tegevust tunnustati riiklike autasudega. Kui E. I. Korolev 1900. aastal suri, võttis üks nimekiri tema tegudest linna heaks terve ajaleheveergu.

Veel ühe suure annetuse linna vajadusteks tegi S.S. Valgusov. Ta sai loa püstitada Tomskisse tasuta raamatukoguhoone. Annetused S.S. Valgusov oli võrdväärne teiste Siberi kaupmeeste annetustega, kes, saamata ise head haridust, hindasid ja armastasid raamatuäri, püüdsid teadmisi laiemalt levitada, uute raamatute kirjutamist ärgitada.

Tomski kaupmehed ei läinud mööda 19. sajandi lõpus Tomskis loodud “Abiühingust”. füüsiline areng" Petuhovski aeda rajas selts talvel liuvälja, suvel mänguväljakud lastele ja täiskasvanutele, palgati mänguinstruktor hr Philippius, aeda rajati jalgratturitele teed ja vannid asutati jõe äärde ujumiskool. Selts viis läbi ka muid suurte kulutustega seotud üritusi, millest osa saadi Tomski kaupmeeste annetustena.

Üsna sageli oli Tomskis ja teistes Siberi linnades tulekahjusid, üleujutusi ja muid looduskatastroofe. Elanikkond jäi kodutuks ja vajaliku varata ning kaupmehed aitasid inimestel oma annetustega jalule tõusta. Näiteks 25. aprillil 1882 puhkes Tomskis tulekahju ja Zaozeryes põles kolm majade kvartalit. Järgmisel päeval, 26. aprillil, puhkes tulekahju linna keskosas Peskil. Esimesena reageerisid katastroofile vennad Korolevid, kes esitasid linnavolikogule 500 rubla, et jagada tulekahjus kannatada saanud linna kõige vaesematele elanikele, samuti annetasid nad 150 rubla, et palgata hobune koos tünniga, et tuua sinna vett. tulekahju. Seejärel laienes tulekahjus kannatanute abistamiseks annetajate ring ja annetuste hulk kasvas kordades.

Lõpuks polnud siberlastele isamaalised annetused võõrad. Kahe Venemaa jaoks kõige raskema sõja ajal 19. sajandil (Isamaasõda 1812 ja Krimmi sõda 1853-1855) toimus Siberis rahakogumine vaenlase sissetungi vastu võitlemiseks.

Annetajate ja annetuste nimekirjad võivad veel pikalt täieneda ning nende hulgast avastatakse üsna haruldasi ja originaalseid algatusi. Nii varustas kaupmees A. Kukhterin 1892. aastal omal kulul Tomski ülikooli professori S.I. Zalessky uurimistöö eesmärgil raviomadused Karachi järv Kainsky rajoonis ja järgmine aasta sama professori ekspeditsiooni rahastas E. Korolev.

Liigutav oli linnaduuma mure heategevuse poolest tuntud kaupmeeste pärast. Duuma otsuse kohaselt riputati nende portreed linnaduuma majja, avalikku panka, nende asutatud õppeasutustesse, nende järgi nimetati haridusasutused ja linnatänavad.


Õpilane: Kui igavese askeldamise nõlvadel
Sa väsid ebaõnnestumiste eest jooksmisest,
Juhtige oma samme lahkuse teel
Ja aidake kellelgi rõõmu leida.
Pole tähtis, kuidas elu lendab, ärge kahetsege oma päevi,
Tehke heategu inimeste õnne nimel.
Et süda põleks ja pimeduses ei hõõguks,
Tehke heategu – nii me maa peal elame.

Tänapäeval tegutsevad nii Tomskis kui ka teistes linnades erinevad fondid, mis toetavad heategevuse traditsioone. Näiteks Alena Petrova fond kogus 2011. aastal üle 10 miljoni rubla, mida kasutatakse haigetele lastele ravimite, hügieenitoodete, mänguasjade, kirjatarvete ostmiseks; pühade ja reklaamide korraldamine; Rehabilitatsioonikeskuse varustus, remont ja hooldus, samuti aidata kõiki abivajavaid lapsi. Novembris toimus meie piirkonnas kuberner Victor Kressi patrooni all heategevuse kümnend. Heategevuskümnendi raames toimusid veteranidele mõeldud kontserdid “Kingi naeratus”, vähekindlustatud perede asjade kogumise kampaaniad “Perelt perele” ning reidid üksikute ja eakate abistamiseks. Severskis toimus kampaania “Aita lapsi”, et koguda mänguasju nende vanemate poolt hüljatud lastele. Siin algab aktsiooni "Sõdur Uus aasta” koguda sõduritele uusaastakingitusi. Kõikides piirkonna koolides toimusid temaatilised lahtised tunnid, ülelinnalised kokkutulekud, headuse ja halastuse teemaliste joonistuste, esseede ja plakatite võistlused. Lisaks anti välja ajalehtede erinumbreid ja raadiosaateid, peeti spordimänge, rahvuskultuuride festivale, korraldati näitusi kooliraamatukogudes.

Ja ma tahaksin meie vestluse lõpetada Yu. Entini ja M. Minkovi imelise lauluga

"Headuse tee" (lapsed laulavad laulu)
Küsi rangelt elult:
Millist teed minna?
Kus valges maailmas
Kas minna varahommikul välja?
Jälgi päikest
Kuigi see tee on teadmata,
Mine, mu sõber, mine alati
Kallis jumal!

Unustage oma mured
Mõõnad ja tõusud.
Ära virise, kui saatus sind juhib
Ära käitu nagu õde.
Aga kui sõbraga läheb valesti,
Ära looda imele...
Kiirusta tema juurde, mine alati
Kallis jumal!

Oi kui palju erinevaid neid saab olema
Kahtlused ja ahvatlused!
Ärge unustage, et see elu on
Pole lastemäng.
Aja kiusatused eemale
Õppige välja ütlemata seadust:
Mine, mu sõber, mine alati
Kallis jumal!


Kirjandus:

  1. "Õpetajate töötuba", autorid L.A. Obukhova, N.A. Lemjaskina, Moskva "Wako", 2008.
  2. Klassijuhataja käsiraamat, autor N.I. Derekleeva. Moskva "Waco", 2009
  3. Internetist kasutatav teave:

Rakendused:

  1. Gianni Rodari "Päike ja pilv"

Päike veeres rõõmsalt ja uhkelt üle taeva oma tulisel vankril ja hajutas heldelt oma kiiri – igas suunas!

Ja kõigil oli lõbus. Ainult pilv oli vihane ja nurises päikese peale. Ja pole ka ime – ta oli tormises tujus.

- Sa oled kulutaja! - pilv kortsutas kulmu. - Lekkivad käed! Viska, viska kiiri! Vaatame, mis sul üle jääb!

Ja viinamarjaistandustes püüdis iga mari päikesekiiri ja rõõmustas nende üle. Ja seal ei olnud rohuliblet, ämblikku ega lille, polnud isegi tilka vett, mis poleks püüdnud oma tükikest päikest kätte saada.

- Noh, sa oled ikka suur kulutaja! – pilv ei taandunud. - Kuluta oma varandus! Näete, kuidas nad teid tänavad, kui teil pole enam midagi võtta!

Päike veeres ikka veel rõõmsalt üle taeva ja andis miljoneid ja miljardeid kiiri. Kui see neid päikeseloojangul luges, selgus, et kõik oli paigas – vaata, igaüks!

Saanud sellest teada, oli pilv nii üllatunud, et varises kohe raheks. Ja päike pritsis rõõmsalt merre.

2. Luuletused ja laulud, mida saab kasutada klassitundides.

"Kindness" (sõnad N. Tulupova, muusika I. Lutšenok).


Lahkus ei sõltu pikkusest,
Lahkus ei sõltu värvist.
Headus pole porgand, mitte komm.
Koor: Sa lihtsalt pead, sa pead olema lahke
Ja raskuste ajal ärge unustage üksteist.
Ja Maa pöörleb kiiremini,
Kui oleme teie vastu lahkemad.
Pole sugugi lihtne olla lahke,
Lahkus ei sõltu pikkusest,
Headus toob inimestele rõõmu
Ja vastutasuks ei nõua see tasu.
Headus ei vanane aastatega,
Headus soojendab teid külma eest.
Headus paistab nagu päike.
Täiskasvanud ja lapsed rõõmustavad.

L. Tatjanitševa
Ei tule odavalt
Õnn rasketel teedel.
Mida head oled teinud?
Kuidas olete inimesi aidanud?
Seda mõõdet mõõdetakse
Kõik maised tööd
Võib-olla kasvatas ta puu
Või puhastas tiike?
Äkki ehitad raketti?
Hüdrojaam? Maja?
Planeedi soojendamine
Oma rahumeelse tööga?
Või lumepulbri all
Kas sa päästad kellegi elu?
Inimestele heade asjade tegemine -
Muutke end paremaks.

Ärge seiske ükskõikselt kõrval
Kui keegi on hädas.
Peate kiirustama appi
Iga minut, alati.

Ja kui kunagi keegi
Teie naeratus aitab
Kas sa oled sellel päeval õnnelik
Ma ei elanud asjata,
Et sa pole aastaid asjata elanud!


Klassi tund

Teema: “Südamed avanevad headusele »

Eesmärgid: kujundada moraalseid omadusi, arendada lastes sõprustunnet ja vastastikust abi; jätkata heategevuse mõiste tutvustamist, näidata selle rolli ajaloos ja kaasaegses ühiskonnas; äratadaLastel on soov osutada abivajajatele kõikvõimalikku abi.

Õpilaste vanus: 2. klass, 8-aastane

Heategevuses osalemise määr: kuulis heategevusest ja osales

Kabineti varustus: ekraan, arvuti, elektrooniline esitlus, heledate ja mustade südamete joonistamine, paberilehed A-4 vastavalt õpilaste arvule, lihtsad pliiatsid, pastakad, käärid, kaardid ülesannetega rühmatööks.

Klassi tunni skript

1. Organisatsioonimoment .

Poisid, öelge mulle, mis võiks olla pehmem kui padi? (õpilaste vastused)

Need on meie käed, peopesad.

2. Motivatsioon

Peopesa, käsi, dolon – nii kutsuti vanasti sisemine pool käed. Palmiga on seotud palju vanasõnu ja ütlusi.

"Popes on kerge - sõprus on tugev." Kuidas sa sellest aru saad? (õpilaste vastused)

Mida saavad meie käed teha? (õpilaste vastused)

Meie käed on osa elusloodusest, mis tähendab, et meie käed saavad istutada lilli ja toita loomi.

Slaid 2

Vene kirjanik Lev Kassil ütles: „Kõik saavad, kõik teavad, inimkäed saavad kõigega hakkama. Neid tuleb lihtsalt õpetada head tööd tegema, et inimene austaks enda ja teise inimese tööd.”

3. Eesmärkide seadmine

Millest me räägime, saate nüüd vihje abil teada.

2 õpilast lugesid luuletust

Hästi – see oled sina! Hästi – see olen mina!

Hea on kogu meie Maa!

Hea on puhkus peres,

Hea on oja laul kevadel,

Hea on rõõmu ja naeru meri,

Hea on sama imeline kui suvi!

Kui ema ja isa on läheduses – tere tulemast!

Ja inimesed kõnnivad naeratades metroos,

Üldiselt on hea midagi sellist

Mida ma kohati seletada ei oska!

Niisiis, kas olete arvanud, millest meie õppetund räägib? (laste vastused)

Täna räägime sellest, mida head meie käed teha võivad.

4. Põhiosa

Kuulake katkendit vene luuletaja Jakov Polonski luuletusest “Kerjus”.

Ma tundsin kerjust: nagu vari,

Hommikul juhtus see terve päeva

Vanamees eksles akende all

Ja ta palus almust;

Aga kõik, mis ma päevaga kogusin,

Varem oli nii, et õhtuks andsin välja

Haiged, invaliidid ja pimedad,

Sama vaene kui ta ise.

Poisid, mida saate selle mehe kohta öelda?

Mis inimlik omadus sellel vanal mehel on?

(headus, vastutulelikkus, halastus, isetus, heategevus).

(Sõnad on postitatud kergele südamele)

Slaid 3

Kuulake nüüd teist katkendit suure vene poeedi Mihhail Lermontovi sama pealkirjaga luuletusest “Kerjus”.

Pühaku kloostri väravates

Seisab almust kerjamas

Vaene mees on närtsinud, vaevu elus

Näljast, janust ja kannatustest.

Ta palus ainult tüki leiba,

Ja pilk paljastas elava piina,

Ja keegi pani kivi

Tema väljasirutatud käes

Mis tunde see luuletus tekitab?

(Ükskõiksus, julmus, pahatahtlikkus, pettus, ahnus, hinge kalk)

Sõnad on postitatud musta südamega.

Kahjuks selliseid inimesi on, aga meie ülesanne on olla teistsugune. Aga kuidas on nende pahedega, kui need on olemas? (laste vastused)

Jah, need tuleb hävitada, nende vastu võidelda.

Poisid, rebime need sõnad katki ja viskame minema. Neil pole meie elus kohta.

Levinud tarkus ütleb: "Kõige hullem, kui teil on võimalus, on see, et te ei taha teha head kellelegi, kes seda vajab."

Vanasti nimetati häid tegusid "headeks", sellest ka uus sõna "heategevus".

Meie Donetski Rahvavabariigis taaselustatakse selliseid unustatud mõisteid nagu “lahkus”, “halastus”, “heategevus”.

Kui paljud teist teavad, mis on heategevus? (laste vastused)

Slaid 4

Heategevus- need on avalikule kasule suunatud tegevused ja teod, niisama.

Kes saab olla heategija? (laste vastused)

Paljud organisatsioonid ja üksikud kodanikud sooritavad halastustegusid lastekodulaste ja nende inimeste suhtes puuetega, kõrges eas inimesed. Sest meenutagem meie vabariigis tehtut:Slaid 5

kaldteed on paigaldatud kaupluste, apteekide ja erinevate organisatsioonide lähedusse.

Puuetega inimestele ja lastekodulastele korraldatakse erinevaid väljasõite, puhkusi, koosolekuid jms.

Haigete inimeste abistamiseks korraldatakse korjandus. Raha annetavad nii eakad kui ka noored, nii palju kui jaksavad. Ja paljud inimesed on juba saanud arstiabi.

Millal hakkasid inimesed heategevusega tegelema? (laste vastused)

5. Lugu heategevuse rollist ajaloos ja tänapäeva ühiskonnas

Heategevuslikul tegevusel on pikk ajalugu:

Suurvürst Jaroslav Vladimirovitš asutas isiklikke vahendeid kasutades orbude kooli.Slaid 6

Tsaar Ivan Julm andis välja seadused abivajajate abistamiseks.Slaid 7

Peeter I pööras suurt tähelepanu haiglate ja varjupaikade ehitamisele.Slaid 8

Keisrinna Katariina II toetas eraviisilist heategevust.Slaid 9

19. sajandil võeti riigis kasutusele tiitel “Aufilantroop”.

Ehk tead konkreetseid inimesi, kes praegu heategevusega tegelevad? (laste vastused)

Nüüd on palju organisatsioone ja üksikisikuid, kes teevad häid tegusid, et aidata Donbassi elanikke meie jaoks nii kohutaval ajal, näiteks:Slaid 10

Avalik organisatsioon "United Donbass Fund" maksis 2017. aasta suvel 40 000 rubla. meie linnast pärit perekond, kes sattus raskesse elusituatsiooni - kaks last on korraga haiged raskekujulise ajuhalvatusega. Abi on mõeldud laste operatsioonijärgseks rehabilitatsiooniks.

Doktor Lisa õiglase abi fond. Kahe aasta jooksul päästis see fond enam kui 500 lapse elu, kes põdesid erinevaid raskeid haigusi.

Ja selliseid fonde on palju. Venemaa Föderatsioon toetab meid tohutult.

Täiskasvanud töötavad ja saavad aidata sularahas. Aga te ei teeni raha, kuidas saate teisi aidata? (õpilaste arutluskäik)

(Näiteks lasteaed. Koguge raamatuid, kinkige lastele mänguasju, aidake mänguväljakul lund koristada, pühkige radu, näidake lasteaialastele sketši, valmistage ja riputage üles linnusöötjaid...)

Ja mis kõige tähtsam, tuleb meeles pidada, et heategevus on pidev abi, mitte üks kord tuju järgi abistamine. Igaühes teist on killuke lahkust, nagu väike päike. Lahke inimene on see, kes armastab inimesi, aitab neid ja sellise inimesega tunned end igal pool mugavalt. Hea inimene armastab loodust. Lahke inimese armastus ja tema abi soojendab nagu õrn kevadpäike.

6. Töötage rühmades teostega, millel on head kavatsused .

1. rühm: muinasjutt “Haned-luiged” Milliseid heategusid tegi muinasjutu kangelanna tüdruk? (õpilaste vastused).

2. rühm: muinasjutt “Ryaba kana” Millise heateo kana tegi? (vastus: kana munes kuldmuna, et vanaisa ja vanaema ei nutaks)

3. rühm: Lev Tolstoi lugu “Vana vanaisa ja lapselaps” mida see õpetab? (hool ja austus vanade inimeste vastu).

7. Praktiline töö.

Võtke paberitükk, asetage oma peopesa sellele ja tehke pliiatsiga. Kirjutage üles, milliseid heategusid olete teinud ja kui te pole seda veel teinud, siis millistest heategudest unistate. Kuulake mitme õpilase vastuseid. Seejärel kinnitatakse kõik peopesad heleda südame ümber oleva tahvli külge.

Õpilased moodustavad ringi, käed üles.

Päike on alati teie käte vahel, headus ja armastus teid ümbritseva maailma vastu valitsevad alati – sest me igatseme seda praegu nii väga! Laske oma käed lahti, hoidke käest ja andke üksteisele kätesoojust ja naeratust.

8. Lõpuosa .

Tahaksin meie õppetunni lõpetada sõnadega S. Ya. Marshaki luuletusest

Las iga päev ja iga tund

Ta toob sulle midagi uut.

Olgu teie meel hea,

Ja süda saab targaks.

9. Kokkuvõtete tegemine .

Poisid, meie õppetund hakkab lõppema. Ütle mulle, mille üle ta sind mõtlema pani?

Poisid, öelge üksteisele rohkem häid, häid sõnu. Sellest saate ise lahkemaks.

Olgu teie motoks: "Meie käed teevad head."Slaid 11

Ja olgu sinu kaaslaseks heateos laul “Käime headuse teed”, sõnad. Yu Entina, muusika. M. Minkova.

(Lastelt esitavad laulud)slaid 12























Tagasi ette

Tähelepanu! Slaidi eelvaade on ainult informatiivsel eesmärgil ja ei pruugi esindada esitluse kogu ulatust. Kui olete sellest tööst huvitatud, laadige alla täisversioon.

Eesmärgid:

  • Kasvatada lastes inimlikkust, halastust, oskust abivajajatele appi tulla, soovi olla elus üllas.
  • Soodustada mõistete “lahkus”, “tundlikkus”, “halastus”, “inimlikkus” assimilatsiooni, aga ka moraalse enesetundmise arengut.

Ülesanded:

  • Aidake õpilastel avastada mõiste „halastus“ sisu.
  • Edendada õpilaste kõlbeliste omaduste kujunemist.
  • Õpetada rühmas suhtlemise oskusi ja meeskonnatöö oskust.

Kasutatud meetodid: infotehnoloogia kasutamise metoodika väljaspool kooliaega.

Tehnoloogiad: probleemipõhise õppe tehnoloogia, infotehnoloogia, rühmatehnoloogia.

Varustus: arvuti, vene keele seletavad sõnaraamatud (S.I. Ožegova), viltpliiatsid, pastakad ja tühjad paberilehed.

Ettevalmistav etapp:

1. Klass on jagatud 3 rühma, igal rühmal on laual viltpliiatsid, pastakad ja tühjad paberilehed, selgitavad sõnaraamatud.

2. Interaktiivsel tahvlil on pilt kirjaga "Tee head".

3. Stendil on fotonäitus “Meie head teod”.

Õpetaja. Tere pärastlõunast poisid! Kui imeline see on, et inimene ei ela maailmas üksi. Kõik peaksid seda mõistma ja tundma. Soovitan vaadata videot ja kuulata lugu “Do Good”.

Lapsed! Milliseid omadusi hindate inimestes kõige rohkem? Arutage seda oma rühmades ja koostage nimekiri omadustest. (Grupitöö).

Lapsed loevad ette oma positiivsete omaduste nimekirja. Õpilaste vastuste hulgas domineerivad omadused: lahkus, hoolivus, abi, inimlikkus jne.

Nüüd loeme slaidil olevaid vanasõnu.

Slaid 6. Interaktiivsel tahvlil on vanasõnad lahkuse kohta:

1) Inimest ei tee ilusaks mitte riided, vaid tema heateod.

2) Kiirusta heateoga ja halb tuleb õigel ajal.

3) Kuri nutab kadedusest ja hea nutab rõõmust.

4) Head sõnad on väärtuslikumad kui rikkus.

5) Kes teeb head, saab Jumal tasu.

6) See, kes on kogenud kurja, teab hea hinda kõige paremini.

Mida nad meile õpetavad? (lahkus, hoolivus,)

Nüüd ma loen teile ühe loo, teie kuulake tähelepanelikult ja arvake ära, mis on tänase klassitunni teema.

“See maja asub äärelinnas hajaasustusega piirkonnas. Seal elavad vanad inimesed, kes on pärit meie riigi erinevatest paikadest. Ja ka nende siiatuleku põhjused on muidugi täiesti erinevad: osad ei saanud kunagi lapsi ja seetõttu leidsid nad vanaks saades siin varjupaiga, teised ei leidnud kohta oma laste peredes, teised ei leidnud. ühist keelt tütarlaste või lastelastega, neljandaks...Samas, kas tasub kõik olemasolevad põhjused läbi käia. Selge nagu päikesepaisteline päev, et hea elu eest ei põgenenud siin keegi.

Selle hooldekodu leidmine pole nii keeruline. Bussipeatusest viib sinna kitsas tee, seda mööda umbes kakssada meetrit kõndides satutakse halli kahekorruselise maja ustele. Selle aknad on hämarad, mistõttu tundub, et majast puhub mingi külm. Tema ümber ei kasva ainsatki puud ega põõsastki, pole isegi lillepeenraid. Sisehoovis (kui nii võib nimetada majaesist ruumi, kus piirdeaeda pole) jalutab hommikuti-õhtuti kolm-neli paari vanainimesi, kes omavahel millestki räägivad. Mõnikord käivad hulkuvad koerad nende järel, lootes saada midagi söödavat, kuid jäävad peagi maha.

Vanad inimesed aga ei pööra neile erilist tähelepanu, koerad jooksevad lihtsalt mööda tänavat edasi, otsides sõbralikumat kohta.

Vanade inimeste lemmikkoht hoovis on just see ala, kus asfalttee ühendub bussipeatusest üles kulgeva teega. Nad istuvad jämedalt tahutud pinkidel ja istuvad kaua, mõtlikult suunates pilgu teele, mida mööda sõidavad bussid ja autod. Nad ootavad meeleheitlikult kedagi, aga siia tuleb vähe inimesi. Nende sugulastel pole aega vähemalt aeg-ajalt külastada oma vanemaid, vanaemasid, sõpru... Ja kui keegi siia satub, siis ainult selleks, et jätta mõni teine ​​vanur selle maja õdede ja nende armukeste hoolde.

Teele ilmus noor naine, kes juhtis vana naist, käes suur kimp. See naine on 25-30 aastat vana, pakatab tervisest ja pöördumatust energiast, nii et vanaproua suudab vaevu temaga sammu pidada.

Ta hakkas kokutama: "Tütar, kas sa ei saa olla vaiksem, mul on raske hingata?" Kuid vastuseks kuulis ta hüüet, mis ei talunud vastuväiteid:

Ma pean õhtul kella kuueks kodus olema! Ühel Aljosha sõbral on täna sünnipäev.

Mõistes, et edasine vestlus on kasutu, püüdis vanaproua endast parima, et noore naisega sammu pidada.

Maja verandale astudes läks naine kuidagi heledamaks ja ütles kergendatult ohates valju häälega: "Jumal tänatud, me lõpuks jõudsime!" Tõsi, läheduses polnud kedagi, kes saaks tema rõõmu jagada. Olles vanaprouale õpetlikult öelnud: "Sina jää siia ja ma vaatan, kas direktor on kohal," kiirustas ta sissepääsuuksed laialt avades majja sisse. Enne aga, kui vanaproua jõudis oma pleekinud salli seljast võtta ja teel kaduma läinud juuksed isegi siluda, kuulis ta rõõmsat häält:

Tule, vanaema, lähme! Direktor on siin. Kuid tal on kuhugi jõudmisega kiire, seega peab ta kiiresti tema juurde jõudma.

Vana naine võttis kähku raske kimbu pihku ja järgnes naisele.

Neile tuli vastu umbes viiekümneaastane hallipäine lühike, jässakas, sõbralik mees.

Palun tulge sisse, istuge maha," ütles ta toolilt tõustes, "Ma olen selle maja omanik." Kelleks sa saad?

Naine võttis rahakotist välja kimbu, mis oli hooletult ajalehte mähitud, ja pani selle direktori ette lauale:

Siin, lugege seda. Siin, muide, tuleks kõik kirja panna.

Direktor võttis sõnagi vastamata laualt prillid, jopetaskust välja taskurätiku, pühkis aeglaselt, ettevaatlikult prillide klaasid. Siis sidus ta kimbu lindi lahti ja seal olevaid dokumente lahti voltides, silmi tõstmata, küsis:

Khanum, kes sa oled Marfuga Ebiga seotud?

Kuidas see kelle poolt on? Tütar muidugi.

Tütar? Vabandust, aga kas ta on sinu ema?

Jah, - vastas naine üldse mitte piinlikult ja küsis omakorda: - Kas dokumentidega on midagi valesti? Sotsiaalkindlustus kinnitas mulle, et "kõik on hästi".

Muidugi, muidugi, “kõik on korras,” ütles lavastaja poolirooniliselt naisele otsa vaadates, “ainult üks pole mulle selge: kui kauaks, kauaks sa oma ema meie juurde jätad?

Ja naisel oli sellele küsimusele kiire vastus:

Asi pole minus. Ta tahtis ise siia tulla.

Jah, jah,“ toetas ema, „ma küsisin seda ise. Tahtsin, et nad elaks vabamalt. Ma elan nii kaua, kui lubate.

Ema toetusest rõõmustav naine näis elavnevat ja lisas:

Mitu korda veensime Alošaga teda jääma. Pole millegagi nõus. Ta seisis kindlalt nagu külapull. Ja see ongi kõik!..

Nüüd on mulle kõik selgeks saanud,” ütles direktor raskelt ohates ja taas istmelt tõustes. - Nüüd võite sina, khanum, rahulikult lahkuda ja sina, vanaema, oota natuke ...

Kui naine hüvasti jätmata ruumist lahkus, tuli direktor vanaprouale lähedale ja küsis otse:

Ütle ausalt, kas sa tulid siia omal vabal tahtel?

Kust selline soov, poeg! – vastas ta väriseva häälega. – Pärast abikaasa surma kolisid tütar ja tema abikaasa minu juurde elama. Sellest päevast peale pole ma rahu tundnud. Ma ei suutnud enam solvanguid taluda ja palusin end vanaduspõlves teie juurde viia. Nii et ärge süüdistage vana naist. (Vil Kazykhanov)

Küsimused rühmades aruteluks:

Mida te arvate: mida see vana naine ei suutnud taluda? Mida tema enda tütar tegi?

Sinu vastu suunatud solvangud, lugupidamatus, kalk, südametus jne.

Kuidas saab selle kõik lühidalt kokku võtta?

Halastamatus, julmus jne.

Mida arvate teie: kes moodustavad enamuse täna meie kõrval elavatest inimestest? Lahkemad või julmemad inimesed?

Muidugi halastav, heatahtlik, lahke jne.

Niisiis, millest me tänases tunnis räägime?

Halastusest ja heast tahtest inimestes.

Meie tunni teema on "Hallastus on inimhinge peegel".

Õpetaja: Mis on halastus? Mida tähendab "halastus"? (lapsed vastavad)

Sergei Ožegov andis sellele sõnale järgmise definitsiooni: "Halastus on valmisolek kedagi aidata, kellelegi andestada, filantroopia."

(definitsioon trükitakse suures kirjas interaktiivsele tahvlile)

Õpetaja: andke sõnale "halastus" lähedased sõnad (näiteks: tundlik, reageeriv, tähelepanelik). Lisame siia nimekirja vähem levinud sõnad – kaastunne, austus, heategevus, inimlikkus, altruism. Saate joonistada sellise diagrammi.

Teie ees on selgitavad sõnaraamatud, nende sõnade definitsioonid peate leidma sõnaraamatute abil. (Grupitöö.)

1. rühma vastused: (iga definitsioon interaktiivsel tahvlil)

KAASTU – haletsus, kellegi ebaõnne põhjustatud kaastunne, lein.

LAHKUS – vastutulelikkus, emotsionaalne suhtumine inimestesse, soov teistele head teha.

2 rühma vastused:

AUSTUS on lugupidav suhtumine, mis põhineb kellegi teenete tunnustamisel.

INIMLIKKUS – inimlikkusearmastus, austus inimeste, inimväärikuse vastu, tundlik, lahke, vastutulelik suhtumine inimestesse.

3. rühma vastused:

INIMLIKKUS – armastus inimeste vastu, inimlikkus.

ALTRUISM – ennastsalgav mure teiste inimeste heaolu pärast.

Õpetaja: Hästi tehtud poisid! Tegi head tööd. Pärast selle ülesande täitmist mõistsite, et diagrammil olevad sõnad on omavahel seotud.

Ja nüüd annan igale rühmale kaardid halastusavaldustega ja iga rühm peab antud väidet kommenteerima.

(Iga väide kuvatakse interaktiivsel tahvlil ükshaaval.)

Kaart 1. Me kõik oleme looduse poolt halastuseks äratatud ja meie looduses pole teist nii head omadust. Halastus tuleb armastusest. Kui meil pole halastust ja kaastunnet, pole meil midagi (Püha Johannes Kuldsus).

2. kaart. Mercy on muul abivajajatele ja muulil võetakse vastu kõik merehädalised ja päästab nad ohtudest, olgu nad siis kurjad või head (Metropolitan Philaret).

Lapsed kommenteerivad väiteid.

Kaart 3. Halastus on armastus, mis ei nõua vastastikkust, on võimalik kõigile inimestele, see on tema rikkus ja tugevus (N. Berdjajev).

Lapsed kommenteerivad väiteid.

Õpetaja: Tublid poisid! Aitäh!

Nüüd proovime mõista, milles halastus seisneb, lahendades ristsõna.

1. Koos elavate sugulaste rühm.

2. Kõige väärtuslikum asi, mis inimesel on.

3. Omakasupüüdmatu, siiras kiindumus.

4. Tähelepanu näitamine oma ligimesele.

5. Vastutustunne oma käitumise eest teiste inimeste ees.

6. Austav suhtumine, mis põhineb kellegi teenete tunnustamisel.

7. Kahetsus, kaastunne, mis on põhjustatud teise inimese ebaõnnest.

8. Vastutulelikkus, emotsionaalne suhtumine inimestesse, soov teistele head teha.

9. Usk kellegi siirusesse ja aususse.

10. Kõigi nende tunnete elupaik.

Õpetaja: Hästi tehtud!

Ja nüüd kutsun teid üles väljendama oma suhtumist "halastuse" mõistesse värviliselt.

(Rühmades arutlevad lapsed “halastuse” värvi üle ja värvivad paberiringi viltpliiatsidega.)

Selgitage oma värvivalikut.

Õpilaste vastustest:

  • "Me seostame halastust rohelise värviga, inimeste õrna ja hooliva suhtumise värviga üksteisesse."
  • "Arm on punane värv, vere värv, südame värv, mis annab jõudu heaks."
  • “Arm” on sinise taeva värv, inimeste suhete puhtuse värv ümbritseva maailmaga.

Õpetaja: "Arm on aktiivne lahkus," ütleb pataljoniülem, kolonelleitnant ja Vene Föderatsiooni kangelane Nikolai Nikolajevitš Ševelev.

Inimene sünnib ja elab maa peal selleks, et teha inimestele head.

Hakka head tegema juba täna, kodus! Kingi oma südamesoojust vanavanematele, vanale naabrile või pinginaabrile. Kindlasti näete, et maailm teie ümber on muutunud veidi lahkemaks ja ilusamaks!

Õpilane 1.

Rõõmsate kevadiste okste jaoks
Juured on rohkem kui sugulased...
Hoolitse vanade inimeste eest
Kaebusest
Kholodov,
Tulekahju.
Nende taga -
Rünnakute mürin
Aastatepikkune raske töö
Ja lahingud...
Kuid vanadusel pole sama jõudu.
Elamata päevad
Väike varu... (slaid 15)
Hoolitse vanade inimeste eest
Ilma milleta sind ei eksisteeriks!
(L. Tatjanitševa)

Õpetaja:

See lõpetab meie õppetunni. Sa tegid täna suurepärast tööd. Poisid, kutsun teid üles: kiirustage head tegema, kaunistagem teie ja meid ümbritsevate inimeste elu heade tegudega.

Õpilane 2:

Soovime teile head
Head ööd hommikuni
Soovime teile kõigile häid unenägusid,
Head teod ja head sõnad.

Õpilane 3:

Kas tee viib sind minema
Teie lemmiklävest,
Las keegi ütleb sulle:
"Tere hommikust ja head reisi!"

Õpilane 4:

Soovime seda teiega
Inimestel oli lõbusam
Headele silmadele
Sa vaatasid inimesi.
Täname tähelepanu eest!

Kasutatud ressursid:

  1. Rich E. "Ei midagi inimlikku." - M., 1991
  2. JaFarmi T.M. "Mis teeb meist inimese." - M., 1987
  3. Kazykhanov V. "Kahetsus." - M., 1999
  4. Kazõhhanov. V. "Moraali õppetunnid." - Kirjastus "Loovus", 1997
  5. Ožegov S.I. Vene keele seletav sõnaraamat. Mis tahes väljaanne.
  6. Kaspina V.A. "Et kasvaks hea inimene." - M., 1997
  7. Tšepurov. Ja "Kummardagem lahkust." - M., 2003
  8. Ajakiri “Koolilaste haridus” - 2006, nr 6.
  1. http://www.nns.ru
  2. http://lib.ru
  3. http://dictionary.yandex.ru
  4. http://kolibry.cyberpalm.com
  5. http://www.edu.ru
  6. http://www.pedsovet.alledu.ru
  7. http://www.youtube.com/watch?v=gdCphWNn4AY